Tælle kvadratmeter med under 1,2 m til loft

Om sitet Forums Lejerbrevkassen Tælle kvadratmeter med under 1,2 m til loft

Tagget: ,

Dette emne indeholder 1 svar, har 2 stemmer og blev senest opdateret af  Jakob Lindberg 5 måneder, 2 uger siden.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #18889

    tjnsn
    Participant

    Jeg har ladet mig fortælle, at udlejer ikke må tælle kvadratmeter med i lejekontrakten hvis der er under 1,2 meter til loftet. Jeg bor helt oppe under taget, så ca. halvdelen af lejlighedens kvadratmeter er under de skrå vægge. Kan det have sin rigtighed?

    På forhånd tak.

    Lejlighedstype og kommune
    Privat byggeri
    København
  • #18922

    Jakob Lindberg
    Moderator

    Hej tjnsn

    Det er ikke helt rigtigt. Det areal, der skal stå i lejekontrakten er det såkaldte bruttoetageareal. Bestemmelserne om dette står i en bekendtgørelse, se nederst i svaret.

    I § 1 d) i denne bekendtgørelse står der:
    “I tagetager opgøres bolig- eller erhvervsareal som arealet målt i vandret plan 1,5 m. over færdigt gulv til ydersiden af tagbeklædningen.”

    Hvis du vil have yderligere oplysninger er kan du kontakte Amager Lejerforening. Se under “Lejerforeninger” i bjælken, øverst på siden

    Bekendtgørelse om beregning af arealet af boliger og erhvervslokaler:
    https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=54655

    Med venlig hilsen
    Jakob Lindberg

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.