Gebyr for oprettelse af allonge ved fraflytning af enkeltperson

Lejerne bør samle sig i den røde blok Forums Lejerbrevkassen Gebyr for oprettelse af allonge ved fraflytning af enkeltperson

Tagget: 

Viser 1 svartråd
  • Forfatter
    Indlæg
    • #19896
      MarcelH
      Deltager

      Hejsa. Jeg bor i øjeblikket sammen med 3 venner hvor vi alle står på lejekontrakten. 1/11 flytter jeg væk fra lejligheden mens de 3 andre vil blive boende. I den forbindelse kræver udlejer et gebyr på 1350kr for at fjerne mig fra lejekontrakten. Er dette en fair pris for hvad jeg antager er en ret simpel proces?

    • #19921

      Tak for dit spørgsmål.

      Det er ulovligt for udlejer at kræve gebyr for udarbejde eller ændre en lejeaftale. Det fremgår ikke direkte af lejeloven men er en praksis fastsat af Højesteret.
      Dog skal du være opmærksom på at hvis i alle står på lejeaftalen, kan udlejer afvise at ændre den. En gensidig aftale indgået i fællesskab, kan kun ændres hvis alle parter accepterer det.

      Det er en del af forbuddet mod “dusør”, lejelovens § 15, stk. 1, hvilket betyder at hvis du har betalt for ændringen, kan du kræve pengene tilbage.

      Venlig hilsen
      Martin G. Laursen
      Sagsbehandler

Viser 1 svartråd

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.