Forsvar den omkostningsbestemte husleje! › Forums › Lejerbrevkassen › Vand og varme som bidrag, ikke som aconto
- Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
-
28. december 2012 kl. 18:56 #12619
Thomas Sørensen
MedlemHej
Sidder med en ny privat lejekontrakt hvor der står følgende omkring vand og varme under § 11 særlige vilkår:
Vand og varme bidrag er ikke a’ conto men et fast bidrag.
Skal det sige at der ikke er et regnskab og bruger jeg mere skal jeg ikke betale mere, bruger jeg mindre får jeg ikke penge tilbage ?
Eller hvordan skal det forståes ?
-
3. januar 2013 kl. 15:39 #12620
Jakob Lindberg
ModeratorJa, det må forstås således at bidraget er fast og uafhængigt af, hvor meget du bruger.
Meget kan tyde på, at der er tale om et ugyldigt vilkår i lejekontrakten. Varme skal – med undtagelse af ungdomsboliger, plejeboliger og lign. – altid opkræves som et acontobeløb, og der skal aflægges varmeregnskab 1 gang årligt.
Hvad angår vandbidrag, må det kun opkræves uden for huslejen, hvis der er individuelle vandmålere i alle lejligheder og hvis der aflægges vandregnskab efter reglerne i lejeloven. Hvis der ikke er individuelle vandmålere, er vandudgiften inkluderet i huslejen.
-
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.