Forsvar den omkostningsbestemte husleje! › Forums › Lejerbrevkassen › Udlejers fortjeneste ved renovering.
- Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
-
1. juli 2013 kl. 11:56 #13107
Preben Andersen
MedlemHej,
Hvor meget må udlejer tjene på de materialer der bruges til renovering?
Har fået en flytteopgørelse, udlejer har egen maler ansat til at istandsætte hans lejligheder – har fået en oversigt over de materialer der er brugt incl. priser, der er indkøbt noget maling til 560,- men “sælger” den for 840,- (priser er uden moms)
Eller er der frit slag på dette marked så udlejer altid kan få opgørelsen til at gå op med det indestående depositum?Venlig Hilsen
Preben Andersen – Randers -
17. juli 2013 kl. 5:34 #13108
Jakob Lindberg
ModeratorPraksis er forskellige fra huslejenævn til huslejenævn. Nogle godkender stort set alt, hvad udlejerne kommer med. Randers huslejenævn er kendt for at være meget lejervenligt, så måske kan du få noget ud af at lade sagen afgøre dér.
Meld dig ind i Randers Lejerforening og få bistand.
Torvegade 14, 1. sal (Indgang i porten)
8900 Randers
Tlf. 86429114 • Fax: 86416522Åbningstider:
Tirsdag 18.30-21
Torsdag 18.30-21
Med venlig hilsen, Jakob Lindberg
-
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.