Forsvar den omkostningsbestemte husleje! › Forums › Lejerbrevkassen › skimmelsvamp og fugt
- Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
-
2. januar 2015 kl. 17:50 #14492
winni winni
Medlemer flyttet til en 4 værelses lejlighed for 3 mdr siden,det var en ønske lejlighed men blev til et maridt når kulde og frostvejr melder sig. bliver det et stort problem alle vinduer i hele lejligheden er sjask våde lægger aviser i alle vindues kamme. skimmelsvamp i det meste af lejligheden på sidevægge til vinduerne.er målt 80% fugt i hele lejligheden.er faktisk ubeboelig.skal boligselskabet ikke skaffe mig en anden lejlighed samt inskud overflyttes (stort indskud)samt betale for min flytning.har taget billeder som er sendt til boligselskab samt problemet.intet hørt
-
17. januar 2015 kl. 13:39 #14493
Jakob Lindberg
ModeratorDet er en ulykkelig situation, du er havnet i. Jeg kan kun anbefale dig, at finde en anden bolig hurtigst muligt.
Desuden bør du gøre boligselskabet ansvarlig, f.eks. Ved at kræve forholdsmæssigt afslag i huslejen, dækning af flytteudgifter mm.
Kommunen kan give boligselskabet påbud om udbedre skaderne og evt. erklære boligen uegnet til beboelse. Skriv til kommunaldirektøren og kræv at der bliver igangsat en undersøgelse i henhold til Vejledning 47. Henvisningen hertil finder du på siden Links, Anden Boliglovgivning
Meld dig ind ien lejerforening og få bistand.
Med venlig hilsen Jakob Lindberg
-
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.