Forsvar den omkostningsbestemte husleje! › Forums › Lejerbrevkassen › Hvor længe må en lejebolig stå
- Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
-
8. oktober 2008 kl. 13:27 #8812
Anonym
GæstHvor længe må en lejebolig stå tom. Hvis man har fremlejet sin lejlighed i 2 år, men først vender tilbage fra udlandsophold efter 2 år og 5 mdr – må lejligheden så stå tom i de 5 mdr? Må andre “opholde” sig i lejligheden i de 5 mdr?
Jeg ser frem til at høre fra jer.
Med venlig hilsen
Else Bock -
13. oktober 2008 kl. 0:10 #8813
Anonym
GæstRetten til at fremleje sin lejlighed i op til to år er et retskrav, man har som lejer. Alt hvad der ligger ud over toårs-perioden
kræver, at man får tilladelse af sin udlejer.
Hvis du som lejer har fremlejet din lejlighed i 2 år, så skal du som udgangspunkt flytte tilbage umiddelbart efter to-årsperiodens udløb. Der findes ingen særlige regler om overgangsperiode o.l.
Formentlig sker der ikke noget, hvis der går en måned eller to, men du løber en risiko, hvis du lader lejligheden stå tom i f.eks. 5 måneder uden at udlejer har godkendt dette.
Udlejer kan i den situation ophæve dit lejemål. Det kan ikke afvises, at en sådan ophævelse vil blive godkendt af Boligretten.
Det hjælper ikke at lade andre flytte ind, medmindre udlejer har godkendt det. Det vil blot give udlejer endnu en grund til at ophæve lejemålet.
-
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.