Forsvar den omkostningsbestemte husleje! › Forums › Lejerbrevkassen › Følgeskader pga. skimmelsvamp
- Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
-
16. august 2011 kl. 16:32 #10490
Mark 2073
MedlemVi bor i en kælderlejlighed som vi i vores soveværelse og badeværelse fået skimmelsvamp.
Udlejeren mener at det var en stoppet kloak der var skyld i problemet, og at fugten er trukket ned jorden og derved ind i vores vægge og gulve.På grund af den høje luftfugtighed der har været, i vores lejlighed er flere af vores kommoder, tasker, sko og andet tøj blevet ødelagt af skimmelsvamp.
Kan vi af vores udlejer forlange at få erstattet de ting der er gået i stykker.?
Og er det deres ansvar at lave en totalrengøring af lejligheden for at få alt svampen væk fra hjørner, vægge og klædeskabe.?Tak for hjælpen.
-
23. august 2011 kl. 10:44 #10491
Jakob Lindberg
ModeratorSvaret er Ja på begge spørgsmål.
Erstatningssag for møbler skal anlægges ved boligretten. Kontakt den lokale lejerforening og hør om de kan anbefale en lejeretskyndig advokat.
Hvis udlejer ikke vil foretage skimmelsvamprenovering, så kan du klage til kommunalbestyrelsen, som kan tvinge ham til det. Se svaret nedenfor på spørgsmålet: “Efter vandskade i 2008”.
Med venlig hilsen, Jakob Lindberg
-
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.