Forsvar den omkostningsbestemte husleje! › Forums › Lejerbrevkassen › Bo i lejligheden i opsigelsesperioden
- Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
-
15. august 2012 kl. 12:40 #12175
Jutta 3787
MedlemLejlighed i boligforening ældrebolig lejet ud til et ungt par. Kan det passe de ikke må bo i lejligheden i de 3 måneder opsigelsen er? Den skal ikke laves istand da det er b ordning.
-
20. august 2012 kl. 22:20 #12176
Henrik Stougaard
MedlemBortset fra én tolkning af dit (mangetydige) spørgsmål, er svaret klart nej.
Den éne tolkning, hvor svaret ikke er nej, er det tilfælde at primær-lejeren i ældreboligen har opsagt sin lejlighed, og ønsker at bort-fremleje den i de tre måneders opsigelses-periode.
For at kunne svare yderligere på dit spørgsmål må man have langt flere oplysninger om situationen. Vi er reelt ovre i sagsbehandling, som vi ikke kan påtage os på brevkassevilkår, men det gør til gengæld vores lokale lejerforeninger, og vi vil anbefale jer at opsøge assistance hos en af dem: http://dklf.dk/index.php/lejerforeninger
Med venlig hilsen
Henrik Stougaard
-
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.